2009. október 7., szerda

Közmöndások eredete

Éhes, mint a farkas, alias farkaséhes

A közmondások természetéhez hozzátartozik, hogy inkább népi megfigyelések eredményeképpen alakultak ki, semmint tudományos vizsgálatok következtében, MTA javaslat alapján. Kivételek azonban itt is akadnak.
Példának okáért itt van rögtön egy: Éhes, mint a farkas.
Hangzása alapján ez is közönséges közmondásnak tűnhet, azonban a látszat, vagy ebben a konkrét esetben a hangzat, ismét csal.


Dr. Kerekovits Bendegúz (a képen). Így hívták, azt az embert, akitől eredeztetjük eme mondást, és aki korát jócskán megelőzve vetette be először a géntechnológiát állatorvosi praxisa keretében. A XVIII. század derekán élt hősünk, akinek fő kutatási területét az élelem megszerzésére irányuló belső késztetés, röviden az éhség megfigyelése alkotta. Annyira fel tudta mérni a különböző élőlények éhségérzetét, hogy még az indiánok is nevet adtak neki: Wahatao Appappa, ami annyit jelent: Az ember, aki jól fel tudja mérni az éhségérzetet, csak sajnos ide messze lakik, s így nem tudom, hogy most egyek-e rögtön, vagy ráérek később. A hab a tortán, hogy még dél-afrikai törzsek is névvel illeték Bendegúzt, ami így hangzott: N'bng M'bamang, ami a következőt jelenti: Kárpát medencei állatorvos, akinek még az indiánok is nevet adtak, kár, hogy azonban a jelentős távolság miatt segíteni nem tud nekik.
Kerekovits doktor sokak szerint egy ufó támadás következtében lett az, aki lett, de itt ne a Lettországban őshonos lettekre gondoljunk, hanem arra, aki lett Bendegúz. THE MAN, aki útjára indított egy közmondást, ami azért nem kis dolog. Tehát mivel földi ember, pláne akkoriban, nem tudta jól felmérni, hogy ki, vagy mi mennyire éhes, nem is terjedt el erre még kifejezés. Ez tette akkortájt a hétköznapok szerves részévé - valamint a feminizmus teljes hiánya - a következő párbeszédet:
„-Anyjuk, éhes vagyok, hozzá valamit!
-És szívem, mennyire vagyol éhes?
-Mit tom én, de ahhoz eléggé, hogy jól szájon vágjalak, ha nem sietsz!” - (a szerző maga is szégyelli, hogy egyáltalán leírt ilyet, de ne szépítsünk a történelmen, köszönöm)
Most már láthatjuk mekkora problémát orvosolt valamelyest a mi doktorunk, hiszen mennyivel kedvesebb is lett volna ez a válasz: „Kérdésedet köszönöm drágám, kedvességedet jól példázza megható érdeklődésed, s hogy válaszoljak is: a dr. Kerekovits-féle skálán farkaséhes vagyok, szóval sipirc, de sebtiben!”
A vizsgálat menetéről sajnos nem sok minden maradt meg az utókornak. Egyes források szerint Bendegúz doktor 176 állatfajta, köztük feltételezhetően a bagoly, a bárány, a bálna, valamint a politikus éhségszintjét mérte meg. Érdekesség, hogy míg a vadállatoknál a hagyományos élelem élvezett prioritást, addig a politikus-félék családja a nemesfémből készült vizsgálati eszközök láttán heves vihogásba kezdett és megnyalta azokat mind egy szálig.
A farkas győzelme egyébként azóta is megkérdőjelezhetetlen, ezt igazolja egy belga üzletember, bizonyos Francois Predhomme esete. Francois az egyik EU-csúcs ebédlőjében szólta el magát: Pacsirtaéhes vagyok! Erre a többi jelenlevő kinevette őt, és hogy elmagyarázzák neki a különbséget, először összecsukták 8 éhes pacsirtával, majd 8 éhes farkassal. A balga belga ekkora már megértette a különbséget, emlékeinkben pedig úgy marad meg, mint aki életét adta a tudományért.



















A képeken a pacsirta és a farkas látható étkezés közben. Azért látszik...

2009. június 10., szerda

Az előző bejegyzés folytatása

A Blikk, miután közzétette D. Petronella olvasói levelét, miszerint ő a horoszkópja szerint él, utána járt a történetnek és megkereste egyik volt férjét. X. Ödön így beszélt élete volt párjáról.

Rögtön tudtam, hogy Petronellácska különleges nő. Első találkozásunk alkalmával éppen a Hősök terén iszogatta a két literes asztali feheret, ami nekem is a kedvencem, pláne ha sok. Szerelem volt első látásra! Mezítláb volt, pedig a mínusz 4 fok sokakat elriasztott volna a naturalizmus eme formájától. Erős személyiség, aki nagy hatással van a környezetére, hogy mást ne mondjak, akkor a téren egyszerre 17 óvodás csoport kezdett el bőgni miatta.

Amikor azt mondta, hogy elhagy a horoszkóp miatt, azt hittem egy orvos van a háttérben. Mivel szívem csücskét csak a börtönorvos látta az utóbbi bő 15 évben, megkerestem a dokit és jól helybenhagytam egy szeneslapáttal. Elvette az eszem a féltékenység…
Azóta a szerelem már más formában jelenik meg az életemben, de erről nem szívesen beszélnék.
Petronellám, ha rácsos ablakot, vagy netán vazelint látsz, gondolj rám! Mindig szeretni foglak!

A Te Ödönkéd

2009. június 4., csütörtök

Blikk olvasói levél

Csókolom! Én egy modern 39 éves nő vagyok, Blikket olvasok, bifidusz effenzisszel tartom rendben hormon háztartásomat, hogy mással ezt most ne is igazoljam. A heti horoszkópom alapján megint beköszön az igaz szerelem üres életem monotonságba fulladó lassú folyamába, mely körül veszi aurámat és megbéklyózza szexuális kisugárzásomat. Lelkem természetesen a horoszkópot olvasva elöntődött az új kapcsolat előtti kislányos izgatottság kellemes reszkető érzésével.

Habár azt picit csodálom, hogy már ismét kész vagyok egy új kapcsolatra. Ugyanis én nem pusztán hiszek a csillagok állásában, hanem tudom (!), hogy ez életem mozgatórugója. Ebből kifolyólag az utóbbi 10 évben 97-szer házasodtam össze, majd váltam el, 77-szer nem hoztam fontos anyagi döntést, hogy mást nem mondjak. Szerintem egy kicsit ennek is köszönhetően az anyakönyvi hivatalban a legutóbb felajánlották, hogy akár megoldják a lehetőségét annak, hogy bérletet vehessek, és kedvezményt kapjak minden tizedik házasságkötés után.
Meg azért már a környezetem is kezdi frusztrálva érezni magát, mármint, azok, akik még tudom, hogy hol laknak – nem is tudom, hogy a többiek vajh miért költözhettek el? Egyetlen barátnőm, aki mindig is támogatott legutóbb már megemlítette, hogy szerinte az eutanázia, mint olyan, igazán szerepelhetne már megoldásként a horoszkópomban.
Úgyszólván elveszítettem a lábam alól a talajt, és a sötét verem, amely alattam tátong, késztetett eme levél megírására.


Mit tegyek?

A képen: Petronella izgatottan várja a lovagot a fehér lovon
folyt. köv.

2009. június 2., kedd

A Rám-szakadék meghódítása - based on a true story

Az élet néha furcsa eseményeket produkál. Hogy mást ne említsünk, Visegrád mellett található egy roppant érdekes, ámbátor a kirándulók körében turisztikai célpontként kevésbé alkalmazott kisebb földrajzi jelenség, amely a Lukács-árok nevet kapta. Elhelyezkedését tekintve kissé északra található a Rám szakadéktól, amely már rengeteg fiatal, tanulási vágytól vezetett nebulókból álló osztályt vonzott.
1. kép: A Lukács-árok, mely nem kopik, habár lehet azért, mert már nem tud hova.





A Magyar Turisztikai Hivatal Szakadékok Nézegetésével Foglalkozó Részlege valamint a Magyar Geológiai Intézet menzájának legutóbbi közös elemzése azonban egy roppant érdekes, a környék jövőjét meghatározó körülményre hívta fel a figyelmet. Az utóbbi időben annyira eltolódott a látogatások súlypontja a Rám-szakadék irányába, különösen kora nyáron, hogy félő, a szakadék elkopik. Bizony. Az elemzés nyilvánossá tételét nem akarják elsietni, nehogy pánikba essenek az emberek, de a kirándulások vezetőit már értesítették, hogy amennyiben ez megoldható, inkább a Lukács-árkot látogassák meg utazásuk alkalmával. Így az utóbbi időben több fiatal kópéban is az a látszat képződhetett, hogy kísérőjüknek fogalma sincs, merre lehet a Rám-szakadék, pedig lehet ő csak a Földért tett mindent, mint a Bolygó Kapitánya.

Vagy fogalma se volt, hol van a Rám-szakadék.



2. kép: Rám-szakadék: A bal oldala mintha már kopna, amit a Bolygó Kapitánya csipőre tett kézzel konstatál.

2009. május 6., szerda

Sajtos-tejfölös lángos érettségi

Az idei évben már 191 tantárgyból lehet érettségi vizsgát tenni. Adjuk meg a lehetőséget a további bővítésre. A 192. érettségi tantárgy: Sajtos-tejfölös lángos írásbeli érettségi, középszint.

1. feladat: Elemezze a következő idézet felhasználásával a sajtos-tejfölös lángos hatását a feudalizmusra, az inkvizícióra, a szerelemre, meg úgy általában a mai magyar társadalomra. Ha kedve van, véleményét ne féljen rajzzal, vagy tánccal illusztrálni. A versrészlet Receolaj József XVII. századi költő „A sajtos tejfeles szerelmi végzet” című művéből származik.

„mert néki megadaték:
eheték tejfelest
sajttal, vész nem
érte fejét, kedvét nem szegték!

bárcsak
bárcsak jutna nékem is
többet nem is kérnék
de jaj, nekem nem jutott nemesi sor
csak üldözés osztályrészül.

bánatos felhő takarja
az égbolt világító égitestét,
szerelmes pár egyesül a kulináris
élvezet oltárán. Sajtos tejfeles.”

2. feladat: Egy Baranyai megyei település piacán a reggeli órákban átlagosan hány ember eszik sajtos-tejfeles lángost a gazdasági válság kezdete óta per óra, ha tudjuk, hogy a településen inkább a foghagymás-sonkás lángos hódít?
a) csak a Hedvig eszi meg a sajtos-tejfölöst
b) 5 fő
c) 5 fő, plusz Morzsi megkapja a maradékot
d) √25 + √Morzsi2

3. feladat: Van televíziója: Igen vagy nem
Ha van folytassa a négyes feladattal, ha nincs ugorjon az ötös feladatra.

4. feladat: Ubul minden második héten szerdán sajtos-tejfölös lángost eszik. Mit eszik minden másik második héten, ha tudjuk, hogy elkötelezett híve a reform konyhának, valamint hogy minden másik második héten, kedden, ő általában leissza magát – nem Önt – a sárga földig?
a) Mégis inkább nincs televízióm.
b) Algopyrint, sokat
c) Korhelylevest

5. feladat: Ábrázolja egy kördiagramon, hogy miként alakult Mezopotámiában a halálozási arány, illetve az öngyilkossági hajlandóság, miután megtudták, hogy ők még fel se találták a sajtos-tejfölös lángost, és ezért kell mindig tevét enniük!